• |
  • جمعه 15 آذر 1398
  • |
  • English
  • |
  • 25713

اورژانس تخصصی

#متخصص_طب_اورژانس
١- عاشق این کار است:
این مساله در میان تمام  رشته های پزشکی صادق است اما در مورد اورژانس بیشتر. تنها چیزی که باعث میشود يك متخصص طب اورژانس بتواند کشکیها سخت و نفس گیر اورژانس را طاقت بیاورد، علاقه به این کار است، احساس رضایت از اینکه جان چند نفر را نجات داده ، ماجراهای عجیبی را که بقیه نمی توانند ببینند، تجربه کرده  و احساس مفید بودن تنها چیزی است که در پایان یک شيفت کاری خسته کننده می تواند او را مشتاق شیفت بعدی نگه دارد.
2- شرایط دشوار و اجل معلق:
فرض كنيد، اورژانس نسبتا آرام است وپزشك كشيك برای کمی خستگی در کردن در حال نوشيدن چای است. خبر می رسد در یک تصادف هولناک دهها نفر مجروح شده اند. و پزشك بايد به تمام آنها رسيدگي كند! این همان اجل معلقی است که چند دقیقه پیش در موردش فکر می کردید! یا در حال دست و پنجه نرم کردن با یک مورد مسمومیت است که یک بیمار حمله قلبی را می آورند، تا بیاید به خود بجنبد چند موتور سوار و مجروحان یک نزاع دسته جمعی هم دارند از سر و کولش بالا می روند، همه آنها در شرایط وخیم هستند، همه فقط خود را بیمار می دانند (البته اگر بهوش باشند) و هیچکدام هم سابقه و شرح حال خوبی ارائه نمی دهند، این هم یک جور دیگر از این اجل معلقهاست!
3- کار تیمی و سر و کله زدن با مردم:
کار اورژانس یک کار تیمی است.و مستلزم همكاري با اینترنها، پرستارها و رزیدنتهای رشته های دیگر است و باید بتوانند تمام این روابط را بخوبی مدیریت کنند. از طرفی هر لحظه بیمارانی را می بینند که تاکنون ندیده اند و باید در عرض چند دقیقه اعتماد آنها را جلب کنند، با آنها صحبت کنند و دردشان را بفهمند. همه اینها فقط یک روحیه اجتماعی خوب می خواهد.
4- نباید به این سادگیها ناراحت شوند:
مشاورها دوست ندارند برای مشاوره به بخش اورژانس بیایند، درست است که اسمشان “آنکال” (on call)است اما اصلا دوست ندارند کسی نصفه شب به آنها زنگ بزند. در بعضی ساعات همه خسته هستند. بیمارانی که برای اولین بار قدم به اورژانس گذاشته اند فکر می کنند که فقط آنها هستند که به این افتخار عظیم نائل شده اند و باید بخوبی از آنها پذیرایی شود. همه این افراد ممکن است داد بزنند، اظهار ناراحتی کنند و یا حداقل غرغر مختصری حواله کنند. يك متخصص طب اورژانس  به این سادگیها از کوره در نميرود.
5- لازم است که تر و فرز باشند:
کمی کندی ممکن است منجر به تلنبار شدن مریضها در اورژانس و از دست رفتن رشته امور شود، با مديريت منحصر به فردشان همه کارها را برنامه ريزي ميكنند، چشمها و قدمهاي تيزي دارند.
6- دستهای ماهر، جزئی اساسی در کار اورژانس:
یک متخصص طب اورژانس باید بتواند هر لحظه دستان ماهر خود را بکار بگیرد. از ساده ترین کارهای پرستاری تا پیچیده ترین پروسه ها را بتواند انجام دهد. بعبارتی از هر انگشتش یک هنر ببارد.
7- محدودیتها:
تخصصشان اورژانس است، مطمئنا در مورد رشته های دیگر مثل قلب، جراحی، مغز و اعصاب و دیگر زمینه ها اطلاعات خوبی دارند. اما قرار نیست هر چه متخصصین دیگر بلد هستند را  بلد باشند. بعضی وقتها تنها کار این است که بیمار را آرام نگه دارند تا متخصص مربوطه برسد.
8- شم كاراگاهي:
بیمار با یک دانه قرص مولتی ویتامین خود کشی کرده! آن یکی بیمار که واقعا دوست دارد بمیرد دهها نورتریپتیلین را خورده است و می گوید تنها استامینوفن خورده است! در همین میانه بیمار دیگری از راه می رسد که خیلی شبیه رنال کولیک (سنگ کلیه ای ها)ست و می گوید همیشه با تتپین..پتتین…پی تی پین؟ چی؟پتدین؟ خوب میشود! دکتر هاوس (شخصیت اصلی سریال دکتر هاوس) می گوید بیماران همیشه دروغ می گویند. شاید شم کارآگاهی اینجا خیلی به درد بخورد، وقتی باید بیمار بدحال را از بیمار خوشحال! تشخیص داد.
9- اوضاع شلوغ و پلوغ !
بعضی ها از اینکه در کنار ساحل دریا لم بدهند و یک لیوان آبمیوه هم دست بگیرند خوششان می آید. متخصصین طب اورژانس سر و صدا و شلوغی را بايد دوست داشته باشند. مریضها از سرو کول هم بالا می روند. توی اورژانس جای سوزن انداختن نیست، نرس و اینترن و همراه بیمار و خلاصه هرکسی چیزي می خواهد و چیزی می گوید، اما متخصص طب اورژانس قادر به انجام تمام امور در این شلوغی ست. جاهای شلوغ را سریعا جمع می کند و خلاصه اوضاع را برقرار نگه مي دارد، این لذتی است که در کارِ سخت اورژانس نهفته است…اورژانس خط مقدم جبهه سیستم بهداشتی نه چندان منظم ماست.
10- هميشه در دسترس:
 از بیمار نمی پرسد که وقت قبلی گرفته یا نه؟ هرکس را که از در می آید تو و نیاز به کمک اورژانس دارد ویزیت می کند (چه بیمه داشته باشد و چه نداشته باشد) بیمار ایست قلبی، مسمومیت حاد، تصادفی، دست و پا شکسته و همه آنهایی را که در حال گرفتن وقت قبلی از عزراییل هستند را بدون وقت قبلی می بینند تا قرارشان با ملک الموت را ملغی کنند.

نشانی: لواسان - بلوار امام خمینی - پلاک 785 - بیمارستان مهرآیین